TOP TECH AWARDS

TOP TECH AWARDS

2020 EVENT RECAP

 

DATE & TIME:

November 18, 2020, 6-7pm

 

EVENT TYPE:

Virtual Event streamed from Allegiant Stadium

Supporting Sponsors

EVENT Sponsor

Top Tech Awards 2020

 

On Wednesday, November 18, 2020 Vegas Inc partnered with Cox Business to honor and celebrate this year’s 10th annual Top Tech Awards. This was a live broadcast hosted at the Allegiant Stadium. The virtual event, hosted by KSNV anchor Krystal Allan and sponsored in part by Henderson Chamber of Commerce, Latin Chamber of Commerce and SIM Las Vegas, honored those whose innovation and expertise continues to contribute to the success of their respective industries and companies during a year of unprecedented circumstances.

 

View the recording of the event at https://toptechawards.com/las-vegas-2020-top-tech-awards-show/

 

WATCH NOW

2020 Top Tech Awards 10 Year Anniversary Introduction

Congratulations to the 2020 Honorees:

 

PRIVATE AWARD: Noah Allison, Three Lock Box

 

START-UP COMPANY: Kris Cuaresma-Primm, Homie

 

GOVERNMENT: Jason Frame, Southern Nevada Health District

 

COMMUNITY EXEMPLARY: Dr. Ronald Hillock, Nevada Orthopedic and Spine

 

HOTEL/GAMING INDUSTRY: Andrew Pascal, PLAYSTUDIOS

 

COX INNOVATION AWARD: Matt Pasco, Las Vegas Raiders

 

EDUCATION INSTITUTE: Robbie Pearce, Clark County School District – Cheyenne High School

 

PUBLIC LARGE: Michael Rainey, Beasley Media Group

 

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD: Cae Swanger, HCA Healthcare

 

NONPROFIT: Jaime Weller-Lafavor, Boys and Girls Clubs of Southern Nevada

 

HEALTHCARE INDUSTRY: Alan Woratschek, Valley Health System

 

 

2020 Nominees:

 

Noah Allison – Three Lock Box

Art Andreas – ClickIt Social

Wil Barker – OptumCare

Joshua Benedetti – Card Z3N, LLC.

Mike Bement – FanCo

Leo Bletnitsky – Healthy Technology Solutions

Brett Burbidge – Unique Communication Solutions

Ryan Carlson – Dicks Last Resort

Harvin Chavez – Vegas Golden Knights

Harvey "Kip" Chiles – Caesars Entertainment

Larry Christman – Aargon Collection Agency

Sean Connery – Orbis Solutions

Chris Crowell – Budget Car Rental

Kris Cuaresma-Primm – Homie

Vince Cybulski – Nevada Restaurant Services Inc

Arthur D'Antonio III – LVGameDev

Dr. Kevin Debiparshad, MD – The LimbplastX Institute

Richard DePaso – Aardvark Video

Joseph DiGiorgio – Nice Guys Technology

Leslie Estrada – Tech Impact

Richard Ethington – Blue Ape Painting

Patricia Farley – Serving Our Kids Foundation

Leo Farnsworth – AIS-Now

Jamey Felsing – Cure 4 The Kids Foundation

Brooke Fiumara – OPTX

Terris Foley – The Culinary Academy of Las Vegas

Jason Frame – Southern Nevada Health District

Michael Gagnon – HealtHIE Nevada

Joyce Goedeke – Vegas Chamber

Derrick Gyamfi – The Culinary Academy of Las Vegas

Nadia Hansen – Clark County

Dr. P. Lloyd Hildebrand, MD, FACS – New Eyes Las Vegas

Dr. Ronald Hillock, MD – Nevada Orthopedic & Spine Center

Brian Hyde – HYdTECH

Earle Keizer – Business Continuity Technologies

Jim Kimball – MGM Resorts International

Brian Kip – SKC Group

Kyle Konold – The Delta Academy

Joshua Leavitt – IONnovate, LLC

Tom Lisciandra – TSK Architects

Scott Lobenberg – JobFairX

James MacDougall – Roberts Communications Network, LLC

Chris McAlary – Coin Cloud

Alfredo Melesio, Jr. – City of North Las Vegas

Ida Meseba – Tix Corporation / Tix 4 Tonight

Dennis Moriarity – City of North Las Vegas

Leia Morrison – Pro Group Networks

Stephen Murphy – Brady Industries

Margaret Novack – Foothill High School - Clark County School District

Anna Olin – Hotel Cloé

Kuldurshan  Padda – Harvard MedTech

JC Pomerleau – Déjà Vu Services, Inc.

Andrew Pascal – PLAYSTUDIOS

Matt Pasco – Las Vegas Raiders

Roland Pascua – Bonotel Exclusive Travel

Robbie Pearce – Cheyenne High School - Clark County School District

Daniel Piec – Allegiant Travel Company

Kevin Ragsdale – Virgin Hotels Las Vegas

Michael Rainey – Beasley Media Group

Robert Rivas – Silver State Schools Credit Union

Alyssa Rodriguez – City of Henderson

Rod Rodriguez – Credit One Bank

Lawrence Roney – Las Vegas Convention and Visitors Authority

Mark Ruber – Las Vegas Paiute Tribe

David Ruckdaschel – UnitedHealthcare

Shannon Sacks – Ronald McDonald House Charities of Greater Las Vegas

Jeff Saling – StartUpNV

Mike Schoentag – G&L Communications

Mike Schmitt – Clairvoyix

Michael Scofield – Ei Companies

Don Shackley – Athena Technologies

Malcolm Shaw – Advertising & Marketing Solutions, Inc.

Michael Skolnik – Teachers Health Trust

Kris Smith – Goodwill of Southern Nevada

Denise Snow – Southwest Career and Technical Academy - Clark County School District

Robert Speciale – Indian Springs High School - Clark County School District

Rex Sprankle – Golden Entertainment

William Steck, II – University Medical Center of Southern Nevada

Mike Stilwagner – Ahern Rentals, Inc.

Anant Subramanian – Credit One Bank

Brad Swan – Primecare Benefits/Nevada Dental Benefits

Cae Swanger – HCA Healthcare

Anita Thompson – Clark County School District

Bart Watts – Computer Repair Specialists

Andy Waymire – Equity Title of Nevada

Jaime Weller-Lafavor – Boys & Girls Clubs of Southern Nevada

Austin Whitley – GenTeks

Alan Woratschek – Valley Health System

Missy Young – Switch

 

 

Submissions were reviewed by an independent panel of judges, including distinguished industry leaders and past award recipients. Entries were judged based on nominee’s recent achievements, company and community impact, major projects and more. To qualify a nominee must have demonstrated use of technology within their organization to improve business processes, enable growth and/or improve customer experience.

 

View the Las Vegas Weekly publication here: https://lnkd.in/gmZ9WDC?

 

Read about the honorees online here: https://lnkd.in/gcZ6GZJ

 

 

VIEW THE PAST HONOREES

2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016

EVENT PHOTOS

2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016

SPECIAL PUBLICATION - 2020-11-19 – VEGAS INC

TOP TECH AWARDS

EVENT RECAP - 2020-11-18 – VEGAS INC

TOP TECH AWARDS

© 2020 GREENSPUN MEDIA GROUP. ALL RIGHTS RESERVED.